Czy zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne?

Jeszcze kilka lat temu zakłady bukmacherskie były w Polsce nielegalne. Na szczęście od dwóch lat obowiązuje prawo, które umożliwia legalne obstawianie typów u bukmacherów działających zgodnie z prawem, jak na przykład Fortuna.

legalne zakłady bukmacherskie
Zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne?

Legalne zakłady sportowe online

Większość osób zgodzi się co do tego, że zakłady bukmacherskie to hazard, a jego rynek powinien być kontrolowany. Jednak nie może być tak, że zabrania się dorosłym ludziom obstawiania meczów za własne pieniądze. Owszem – każdy gracz może popaść w uzależnienie, a jedynym ratunkiem jest wtedy specjalna terapia.

Z drugiej jednak strony podobnie rzecz ma się w przypadku alkoholu, który przecież nie jest nielegalny. Wprost przeciwnie – państwo zarabia ogromne pieniądze na akcyzie, dzięki czemu budżet jest zasilany dużymi kwotami, mogącymi być później przeznaczone na szerokie programy socjalne. 

Taką sytuację mamy teraz także w przypadku zakładów bukmacherskich, gdzie już przy samym obstawianiu zakładu pobierany jest podatek w wysokości 12%. W przypadku wygranej to także bukmacher odprowadza za nas podatek. Gracz nie ma więc obowiązków dodatkowego uiszczania daniny dla fiskusa.

Należy jednak pamiętać, że kwotę wygranych a co za tym idzie – odprowadzony w ciągu roku kalendarzowego podatek należy umieścić w zeznaniu PIT. Jeśli nasze wygrane są na prawdę duże i stanowią źródło utrzymania, zgłośmy się o poradę do doradcy podatkowego, który podpowie nam, co zrobić w takiej sytuacji.

Po tak zwanej aferze hazardowej ustawodawcy zabronili całkowicie zawierania zakładów bukmacherskich, w wyniku czego obstawianie u zagranicznych bukmacherów nie posiadających siedziby w naszym kraju stało się nielegalne.

Taka sytuacja miała miejsce przez kilka lat, aż wreszcie w 2017 roku powstała nowa ustawa, w wyniku której możemy z powrotem zawierać zakłady przez internet.

Mamy teraz dużą liczbę internetowych bukmacherów, gdzie zakładanie konta i obstawianie wyników sportowych jest w pełni legalne. Do tej grupy należą między innymi tacy bukmacherzy jak STS, Fortuna, Totolotek, ForBet, TotalBet, czy PZbuk.

Promocje bukmacherskie

Back to top button